Mersin Nefroloji Özel Diyaliz Merkezi

Mersin Nefroloji Diyaliz Merkezi - Hemodiyaliz Hastalarına Beslenme Önerileri

Mersin Nefroloji Özel Diyaliz Merkezi

olarak hastalarımıza beslenme konusunda dikat etmeleri gerek noktaları açıklıyoruz.

Diyaliz merkezimizde tedavi gören, görmeyen tüm diyaliz hastalarının özellike çok dikkat etmesi gerek besinler şunlardır.

Tuz İçeren Besinler

Fosfor İçeren Besinler

Potasyum İçeren Besinler

Diyaliz Hastalarına Tuz Ne Zarar Verir?

Tuzlu besinler susama hissi yarattığından, kişinin su içerek iki diyaliz seansı arasında fazla kilo alımına ve yüksek tansiyona sebep olur. Tuzlu besinler damar sertliği (Ateroskleroz) olarak bilinen hastalığa; bunun sonucu da kalp krizi, fistülün erken tıkanması, bacaklarda dolaşım bozukluğuna bağlı kronik ağrı ve iyileşmeyen ayak yaralarına sebep olur.

Sağlıklı bir birey almış olduğu tuzu böbrekler yolu ile atarken, böbrek hastası ancak diyaliz yolu ile atar. İdrara çıkabilen böbrek hastasının bile tuz atması çok az miktardadır.

Böbrek hastasının günlük tuz ihtiyacı ne kadardır? Yemeklere az miktarda tuz kullanmanın bir sakıncası var mıdır?

Günlük tuz ihtiyacı 2 gramdır. Bu miktar beslenirken hiç tuz kullanılmasa bile besinlerin kendi tuzundan karşılanır. Yani tamamen tuzsuz yenen ekmeğin, etin, yumurtanın, sebzenin vb kendi tuzu vardır ve bu tuz insana yeter. Böbrek hastası bilmelidir ki uzun ve sağlıklı yaşamak için en önemli iş tuzu tam olarak hayatından çıkarmaktır.

Sağlıklı bir kişi ile hemodiyalize giren böbrek hastası aynı yemeği yediği durumda böbrek hastasının kanında fosfor neden yükselir?

Sağlıklı bir birey ihtiyaç fazlası fosforu böbrekler yolu ile atar, ancak böbrek hastasının fosforu tek atma yolu diyaliz oluğu için ve bir hemodiyaliz seansında en fazla 800 mg (0,8 gr)’ı aşan miktarda alınan fosfor kanda birikir.

Fosforun sebep olduğu kemik hastalığı sonuçları nelerdir?

Kemiklerin esnekliğinin azalıp çabuk kırılması ve dayanılmaz kemik ağrılarına neden olur.

Mersin Nefroloji Diyaliz Merkezi tüm hastalarımıza acil şifalar diler.

Mersin Nefroloji Özel Diyaliz Merkezi